Solidny, niezawodny samochód użytkowy to połowa sukcesu dla firmy, która dba o terminowe dostawy i jak największą elastyczność w transporcie towarów lub osób. Auta dostawcze idealnie dostosowują się do potrzeb i zakresu działalności danej branży, dlatego warto poznać je bliżej.
Co to jest auto użytkowe?
W największym uproszczeniu lekkie auta użytkowe (LCV – Light Commercial Vehicle) to takie pojazdy, których przeznaczeniem jest przewóz towarów lub osób, a ich masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. W praktyce oznacza to, że konstrukcja samochodów dostawczych z segmentu LCV umożliwia transportowanie niewielkich ładunków na potrzeby komercyjne, a do ich prowadzenia wystarcza prawo jazdy kategorii B. Auta użytkowe posiadają zatem cechy samochodu osobowego i lekkiej ciężarówki. Można do nich zaliczyć furgony, vany, kombivany, minibusy czy nawet pick-upy, przy czym ich funkcjonalność i wszechstronność pozwala na stosowanie w zasadzie w każdym typie biznesu. Wszystko zależy od typu zabudowy.
Co oznacza segment CDV i MDV?
Wśród aut użytkowych z segmentu LCV – oprócz dobrze wszystkim znanych samochodów typu pick-up ze skrzynią ładunkową – możemy wyróżnić dwie zasadnicze kategorie: MDV i CDV.
- MDV (Medium Duty Vehicle)
– to pojazdy o średniej ładowności i większych wymiarach (do ponad 5 m długości całkowitej), do których możemy zaliczyć między innymi Toyotę PROACE z nadwoziem van i Toyotę PROACE Verso do transportu osób.
- CDV (Compact Duty Van)
– to także pojazdy o średniej ładowności, jednak charakteryzują się mniejszymi, bardziej kompaktowymi wymiarami typu kombivan i są przeznaczone raczej do realizacji dostaw w warunkach miejskich. Klasycznym przykładem takiego auta jest Toyota PROACE City oraz Toyota PROACE City Verso.